Maści

O umaszczeniu koni decyduje nie tylko kolor włosia ale także kolor skóry. U większości koni skóra ma kolor ciemny, konie białe i izabelowate mają skórę cielistą. Cechą końskiego włosia jest jego linienie, czyli okresowa wymiana na zimę i lato. wtedy sierść jest krótsza i rzadsza. Źrebięta linieją bez względu na pogodę- jest to "wyrastanie" z sierści w której przyszły na świat, dopiero po tym linieniu koń ma właściwe umaszczenie.
Umaszczenie koni może być jednolite, mieszane bądź złożone.

Podstawowe rodzaje umaszczenia:

 maść kasztanowa: ogon, grzywa i sierść w tym samym odcieniu, od żóltobrązowego po  rudawobrązowy, bez tzw. podpaleń na kończynach. Na głowie oraz nogach mogą być   odmiany. Wśród odcieni maści kasztanowej możemy mówić o złotym kasztanie, jasnym kasztanie, koniu ciemnokasztanowym czy też brunatnokasztanowym- wówczas grzywa i ogon mogą być jaśniejsze a sierść wręcz czekoladowej barwy.
 
maść gniada: ogon grzywa i dolne odcinki kończyn czarne- sierść brązowa- od jasnobrązowej po prawie czarną  ; występują odmiany jasnogniade, ciemnogniade a nawet skarogniade- wówczas maść jest prawie czarna lecz z jaśniejszymi podpaleniami na nozdrzach i pachwinach.
maść kara: grzywa, ogon, sierść czarne.Konie kare z granatowym połyskiem nazywa się kruczo kare a konie których kara sierść wpada w lekki popiel wronie.
maść siwa: na ciemnej skórze siwe włosy, w różnym stopniu , przy czym siwienie postępować może z wiekiem. Odcienie siwego mają różny stopień, gdy na siwej sierści są drobne plamki, dość równomiernie rozłożone, wówczas mówimy o koniu siwym hreczkowanym. Gdy plamki są większe mówimy o koniu siwym jabłkowitym. Konie siwiejące z kasztana mają sierść rdzawo siwą.Konie siwe mogą mieć sierść całkowicie białą, mleczną ale pigmentacja skóry jest ciemna, tylko konie o cielistej skórze nazywa się białymi.
maść biała: białe owłosienie na cielistej skórze, ogon i grzywa białe, najczęściej występują u albinosów.
maść izabelowata (palomino): sierść żółtawo złotawa, ogon i grzywa jaśniejsze-mleczno waniliowe, skóra cielista. Umaszczenie to jest cechą rasową koni rasy palomino.
maść bułana: sierść żółtawo brunatna, ogon i grzywa prawie czarne.
maść myszata: sierść jednolicie szarawa, grzywa i ogon czarna, często ciemniejsza pręga przez grzbiet; umaszczenie to jest cecha rasową koników polskich- naszej rodzimej rasy koni.

maść srokata
:
na skórze o umaszczeniu zasadniczym występują białe niepigmentowane plamy, o nieregularnych brzegach, plamy mogą obejmować grzywę, ogon i kopyta, mogą być wyraźnie zarysowane bądź postrzępione.
maść tarantowata: na tle maści zasadniczej biała plama obejmująca zad, boki, nogi konia, a na niej plamki, cętki w kolorze zasadniczej maści konia. W zależności od koloru plamek mówimy o koniu kasztanowotarantowatym, karotarantowatym, gniadotarantowatym.

Zapraszam w linki poniżej :).
Filmik o tematyce powyższego postu :).
Maści Koni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz